Właściwości zdrowotne

Morele

Morele - chronią przed anemią

To podobno im Grecy zawdzięczają długowieczność. Morele zawierają likopen, silny przeciwutleniacz, który broniąc przed wolnymi rodnikami, zwalnia proces starzenia. Mają też bardzo dużo beta-karotenu. Cztery morele zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Dobrze wpływają na cerę i wzrok. Suszone morele uznawane są za najbardziej zasadotwórczy owoc świata. Pomagają przy nadkwasocie. Bogate w potas, bor, żelazo i błonnik chronią przed nadciśnieniem, chorobą wieńcową, anemią, zaparciem i rakiem.

Śliwki

Śliwki - ułatwiają trawienie

Znane są z właściwości przeczyszczających, bo zawierają dużo błonnika. Wystarczy zjeść trzy śliwki dziennie, aby pozbyć się uciążliwych zaparć. W suszonych owocach jest też sorbitol, naturalny cukier, który pobudza produkcję żółci, co dobrze wpływa na trawienie. Śliwki mają też sporo beta-karotenu, witamin C i E, czyli substancji o właściwościach przeciwnowotworowych. Ze względu na bogactwo żelaza, fosforu, wapnia, magnezu i witamin z grupy B są doskonałą przekąską dla osób z niedokrwistością i wegetarian.

Gruszki

Gruszki - odkwaszają układ pokarmowy

Jest w nich dużo potasu, magnezu, żelaza oraz błonnika, a także składników o działaniu przeciwnowotworowym. Dzięki związkom o właściwościach zasadotwórczych są doskonałym dodatkiem do zakwaszających organizm mięs.

Jabłka

Jabłka - pomagają na niestrawność.

Zawierają dużą ilość związków pektynowych, czyli rozpuszczalnego błonnika – aż 10g w 100g suszonych owoców. Pektyny poprawiają proces trawienia, wymiatają niestrawione resztki pokarmu, neutralizują substancje toksyczne i obniżają poziom cholesterolu. Leczą niestrawność i łagodzą podrażnienia żołądka i jelit. W jabłkach jest też dużo kwercetyny, bardzo silnego przeciwutleniacza. Substancja ta walczy z wolnymi rodnikami, a na naczynia krwionośne działa jak powłoka teflonowa na patelni. Nie pozwala, aby cokolwiek do nich przywarło, a więc chroni przed złogami miażdżycowymi. Dzięki kwercetynie jabłka poprawiają krążenie krwi i wzmacniają serce.

Figi

Figi - poprawiają przemianę materii

Zawierają najwięcej błonnika ze wszystkich suszonych owoców – aż 13g w 100g suszu, skutecznie więc zapobiegają zaparciom. Ponadto mają dużo wapnia i potasu oraz witamin z grupy B. Znajdują się w nich również substancje o działaniu przeciw-nowotworowym (benzaldehyd). Figi uznawane są także za doskonały afrodyzjak.

Daktyle

Daktyle - łagodzą ból i stres

Zawierają naturalne salicylany, związki o działaniu podobnym do aspiryny. To dlatego zapobiegają zakrzepom i zawałom serca, a także uśmierzają ból i łagodzą stany zapalne. Jest w nich również dużo magnezu, warto więc po nie sięgać, gdy jesteśmy narażeni na stres. 10-15 daktyli dostarcza także dziennej porcji żelaza, dlatego powinny je jadać kobiety, które mają obfite miesiączki. Znajdujący się w daktylach bor łagodzi też objawy menopauzy.

Rodzynki

Rodzynki - wzmacniają kości

To suszone winogrona, które doskonale zachowują ich najcenniejszy składnik o działaniu przeciwnowotworowym, resweratrol. Ponadto jest w nich dużo cukrów prostych i witamin z grupy B. Dzięki temu dodają energii, łagodzą rozdrażnienie, lęki i depresje. Zawierają też tak potrzebny naszym kościom wapń. Dlatego rodzynki powinny jeść zarówno dzieci, jak i kobiety w okresie menopauzy, u których dochodzi do wypłukiwania wapnia z kości, a w konsekwencji do osteoporozy.

Banany

Banany - na dobry humor

Suszone mają trzy razy więcej magnezu i potasu niż świeże. Zapobiegają bolesnym skurczom mięśni i obniżają ciśnienie. Pomagają zwalczyć bakterię odpowiedzialną za powstawanie wrzodów żołądka i sprzyjają ich gojeniu. Dzięki witaminom z grupy B i tryptofanowi doskonale poprawiają nastrój.

Żurawina

Żurawina - zapobiega infekcjom układu moczowego

Ma silne działanie przeciwbakteryjne, blokuje np. rozwój Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. Obecny w żurawinie kompleks flawonoidów, antocyjan i witamin zapewnia wspaniałą ochronę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Ma dużo przeciwutleniaczy i potasu, który przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego. Żurawina zapobiega infekcjom układu moczowego a zwłaszcza ich nawrotom dzięki zawartych w niej substancjom blokującym przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych. Uważana za afrodyzjak, ponieważ poprawia ukrwienie narządów płciowych.